SplashLearn Cost: Your Complete Guide in 2026

All
Table of Contents

Looking for a complete overview of the SplashLearn cost? In this article, I’ll walk you through the SplashLearn pricing plans, its cost per month, and per year. Plus, I’ll cover key features, pros and cons of the program, and other important details that parents and students should know before signing up.

Key points:

  • The SplashLearn app cost varies depending on whether you choose monthly or annual billing. The app offers a free version for teachers and schools. 
  • If you plan to use the platform at home, you’d typically pay around $7.5–$11.99 per month
  • In case you need personalized math and reading 1-on-1 lessons, Brighterly is the most cost-effective option, offering online sessions starting at $17.3 per lesson. 

Math & reading from 1st to 9th grade

Exploring alternatives?

Take our quick quiz to discover the perfect learning solution based on your child’s needs.
Get Started
wide-brand

What is SplashLearn?

SplashLearn is a game-style learning app for kids from pre-K through 5th grade that supports math and reading. It offers thousands of activities and games designed to fit the school standards and makes practice fun and exciting for young learners. It’s used by millions of students and teachers worldwide.

What is SplashLearn?

Before we dive into the SplashLearn cost, let’s first talk about the platform’s educational program and purpose. 

Firstly, this service doesn’t substitute learning — it’s meant to be an add-on to school or homework with built-in insights, progress tracking for parents, and kid-appropriate, gamified content. 

💡As I’ve personally tested most of the app’s features, layout, content, and incentives, I can confidently say this is a great addition for reading and math practice at home. Homeschoolers will also find the app beneficial for their studies. 

What are the SplashLearn features?

Adaptive practice based on level and skills

SplashLearn adapts learning paths to the kids’ abilities and skill levels. That means the practice becomes more precise in what the child should learn, and it is fully included in the SplashLearn subscription. 

This feature allows parents and teachers to see exactly where their kids need more attention. But, at the same time, the success depends heavily on how often they use the app. Plus, adults have to monitor progress and adjust learning if necessary. 

What are the SplashLearn features?

Gamified lessons for children

SplashLearn is a gamified educational app, so the experience is built around colorful visuals, rewards, and interactive challenges. Kids are easily motivated through these experiences and are eager to continue using the app and improve skills. SplashLearn    reviews from parents often mention this feature. 

Helping kids learn independently

I especially like SplashLearn because it gives kids the chance to practice on their own. This means you can easily use this app during long car rides or simply at home. This way, children can explore new skills without constant attention from parents or teachers – they receive instant feedback, helping them understand how they’re doing.

SplashLearn pricing: A brief overview

SplashLearn app cost varies depending on whether you choose monthly or annual billing, but it offers a free version for teachers and schools. However, if you plan to use it at home, you’d typically pay around $7.5–$11.99 per month, with savings for longer-term plans.

All subscription plans include a library of math and reading activities (hundreds of them!), adaptive learning, and progress tracking for parents.

Note: If we compare the cost of SplashLearn with other educational apps with the same features, SplashLearn’s subscription sits in the middle.

Does SplashLearn cost money?

Yes, SplashLearn costs money. However, you can try the SplashLearn free trial for 7 days, with full access to all features, though. 

Other apps may offer longer trials, but in my experience, 7 days is a pretty good span to get to test all of the features and see if the app matches your expectations. 

How much does SplashLearn cost?

SplashLearn subscription cost starts at $7.5/mo when billed annually. Pricing depends on a couple of things: whether you pay annually or monthly, and the subjects included. 

After the 7-day free trial, you can choose the following SplashLearn membership price options:

Monthly plans

  • 1 month only – $7,99/mo
  • Reading only – $7,99/mo
  • Math only – $7,99/mo
  • Math + Reading – $11.99/mo

Annual plans

  • Math only – $59.99/year
  • Reading only – $59.99/year
  • Math + Reading – $89.99/year

How much does SplashLearn cost?

Note that the SplashLearn membership cost may vary by region. Annual plans are generally more cost-effective than monthly plans. You can add up to 3 kids to your plan.

Plan Monthly cost Yearly cost What’s included
Math only $7,99/mo $59.99/year Core math gamified activities
Reading only $7,99/mo $59.99/year Core reading gamified activities
Math + Reading $11,99/mo $89.99/year Core reading and math gamified activities

SplashLearn cost per month

SplashLearn subscription price per month is $7,99/mo for math or reading only and $11.99/mo for math & reading. However, you can grab the $7.5 monthly fee when booking a yearly plan.

Note: SplashLern offers math & reading interactive content, but it’s not a fully-fledged educational platform. Platforms like Brighterly offer a broader range of educational activities + personalized 1-on-1 learning at a reasonable price – from $17.3 per lesson. 

SplashLearn cost per year

The SplashLearn price per year is $59.99/year for math or reading only and $89.99/year for math & reading. 

Note: Schools and teachers can arrange full access to SplashLearn content for free.

Is SplashLearn free with any core features?

Yes, SplashLearn is free for 7 days trial. Teachers and schools can also request access to the entire curriculum, class management, and reporting tools.

In addition to being free for schools, Splashlearn subscription plans include free setup for the entire institution. 

How to get SplashLearn for free?

Before committing to the SplashLearn full subscription, you can get it for free. 

First, you’ll need to sign up just like with any other app. You’ll leave your year of birth, answer a few questions to adjust your kid’s level, and choose the subject you’re interested in, and whether you want to pay Splashlearn cost per month or a yearly cost. After that, you’ll be able to use the app for free for 7 days. 

Upon the end of the 7-day trial, you will be automatically charged for the subscription. If you decide not to continue, the access will be limited to 3 activities a day.

SplashLearn review: Pros & cons from users

SplashLearn has an overall 2.2 stars on Trustpilot. Most negative reviews focus on billing, refunds, and customer service. 

While many educators and parents like the platform for its engaging content and practice tools, others criticize the billing process and refund policies. Customer support also lacks responsiveness. 

Next, we’ll talk about SplashLearn’s pros and cons in more detail. 

SplashLearn pros

Free features available

Parents asking “Is SplashLearn free or paid?” will be delighted to discover that it is completely free for 7 days. This way, parents have more than enough time to explore the app’s features and decide if it’s worth their money. 

Parents also highlight that you can do up to 3 activities a day, even without subscribing, which is sufficient for some.

SplashLearn pros

Affordable pricing 

SplashLearn cost for parents is affordable and totally worth the price for the younger learners who want to power up their skills at home. The subscription cost per month is $7.99, which is pretty affordable for an educational app. Plus, parents can pick math, reading, or both for $11.99.

SplashLearn pros

The SplashLearn reviews, as well as the website information, state that more than 1,900 math and 2K+ reading activities are available. All of them are animated, sound-supported, gamified lessons requiring minimal supervision. 

The subscription auto-renews, though, and many parents forget to cancel for the next billing period, resulting in many negative reviews. 

Progress tracking tools

Parents can stay informed about their child’s progress and learning journey through SplashLearn’s progress tracking tools, which are included in the SplashLearn cost per year /month. 

SplashLearn pros

The progress dashboard is available both on desktop and IOS app. As per the SplashLearn FAQ section, you can download the Parent Connect App from the App Store or Google Play Store. The app provides a mobile-friendly platform for accessing your child’s reports and staying up to date on their progress.

SplashLearn pros

SplashLearn cons

Billing and pricing may feel misleading

Many SplashLearn reviews complain about the subscription terms of the platform. One parent shared that they haven’t received the subscription renewal letter, and the platform didn’t issue a refund. The parent has contacted support, but the issue wasn’t resolved. 

SplashLearn cons

Parents do appreciate transparent pricing. This is why I always recommend looking for a platform that clearly communicates its billing terms. For example, the Brighterly        math and reading platform always sends an auto-renewal notice before billing

SplashLearn cons

Unhelpful customer service

Parents often complain that SplashLearn’s customer service is unresponsive and that it is almost impossible to reach its support team. One parent reported being charged before the estimated period. They contacted support but got no response, and the issue wasn’t resolved at all. 

SplashLearn cons

Brighterly reading and math program, in contrast, takes customer support very seriously – the company actually cares a lot whether its users are heard and helped with whatever issues that may happen. 

SplashLearn cons

Usability issues

When I researched the SplashLearn cost reviews on Reddit, I was surprised to discover that many users had basic usability issues. I, too, had trouble logging into that app, as the buttons were simply unresponsive to clicks. A parent shared:

“I signed up for 1 year, but kids did not end up enjoying it, and it was not due to them having to do a match. I canceled the subscription, buta  year later they auto-renewed and charged me another $99 USD.”

Platforms with a 1-on-1 approach handle this differently. With Brighterly, for example, you always have access to human support, not just automated help pages. Brighterly tutors prioritize human connection, which means parents are not left alone with their questions – someone’s always there to help. 

Looking for platforms like SplashLearn?

SplashLearn is a good platform for families looking for an additional skill boost at home. The app needs minimal supervision and engages kids with fun educational math & reading activities – perfect for busy parents. However, many families may want to explore other learning platforms that offer a more structured approach to learning. 

We already talked about how much does SplashLearn cost for parents. In the next section, we’re going to discuss how it stacks up to the competitors in terms of price and features. 

Note: Looking for best online math classes for kids other than SplashLearn? This article will help in your searches!

SplashLearn subscription cost vs its competitors

 

SplashLearn

Brighterly

Kumon

Trustpilot rating 2.2/5 4.4/5 4.0/5
Best for Pre-K-5 1-9 K-12
Focus Math and reading Math, reading, ELA Math and reading
Standout feature Interactive games and classroom tools

1:1 Lessons, award-winning curriculum,

Math worksheets,

Reading worksheets,

free math tests, and

free reading tests

Kumon method and small-steps worksheets
Student pays How much is SplashLearn subscription: from $7.99/month $17.3/lesson (when booking 3+ lessons/week) From $150/subject + enrollment and material fees

Brighterly features

Brighterly math & reading platform is an educational service for students in grades 1–9, focusing on 1-on-1 online learning. It is fully aligned with the school curriculum, and that is exactly why it is so popular among parents.

Expert tutors

Brighterly offers 1-on-1 support for students. That is why the professionalism of the tutors is very important – each potential candidate undergoes a careful multi-stage selection process. As per Brighterly’s website, only the top candidates are hired. But as I’ve examined the Brighterly reviews, it becomes clear that the rigorous selection process is reflected in the parents’ satisfaction. 

Brighterly features

Aligned with the school’s standards

Just like SplashLearn cost, Brighterly pricing also undermines receiving an adapted curriculum. The Brighterly specialists create tailored plans to help children close learning gaps, enhance problem-solving skills, and boost confidence in math and reading. All while being 100% aligned with the school’s standards. 

Note: The school-aligned curriculum means that children follow grade-level requirements and classes, and progress made at home with a tutor directly translates into performance in school.

Free worksheets and additional resources

On the platform, you can find hundreds of structured math worksheets and reading     worksheets – these are practical tools for your child to use when they need to work on a specific skill at home.

Free worksheets and additional resources

The best thing is, you can download them completely free, no sign-up or credit card required. And if you need a quick test to assess your child’s current skills before choosing a worksheet, math tests and reading tests are also available. 

How much does Brighterly cost? (all pricing plans)

  • 1-month plan: starting at $20.7 per lesson
  • 3-month plan: starting at $20.2 per lesson
  • 6-month plan: starting at $19.4 per lesson
  • 12-month plan: starting at $17.3 per lesson

All of the plans include 1-on-1 personalized lessons, regular progress reports, and free worksheets.

Conclusion

Ultimately, Splashlearn Pricing can be a great option for many families. If you plan to use it at home, you’d typically pay around $7.5–$11.99 per month and $59.99-$89.99 yearly. 

Parents appreciate a 7-day free trial, fun, gamified lessons, and the ability to avoid over-supervising learning. However, SplashLearn isn’t perfect, and relatively low pricing can always cover all of the children’s needs. 

If you’re looking for the best online math classes for kids, Brighterly is the most cost-effective option, offering online sessions starting at $17.3 per lesson. With Brighterly, you can also:

  • Access lessons that are 100% school-aligned 
  • Stay motivated and supported with a human connection 
  • And progress at a pace tailored to your child’s needs

Book free lesson with Brighterly today and test out how things work here!

Related articles

Check out the following articles also to get more of SplashLearn alternatives:

Want your kid to excel in math and reading?

Kid’s grade

  • Grade 1
  • Grade 2
  • Grade 3
  • Grade 4
  • Grade 5
  • Grade 6
  • Grade 7
  • Grade 8
Image full form